Boesen Photography & Design

Michael Barrett Boesen
CVR 25 33 36 08

Jeg har en hel livstid af erfaring og har være momsregistreret fotograf siden år 2000.

Jeg startede med at arbejde for Lokalavisen Lyngby og blev optaget i Polfoto, hvilket var et af mine store mål. Siden er der sket mange ting og jeg har bl.a. været fast fotograf for Lyngby FC og Virum Sorgenfri Håndbold. Jeg har dækket et utal af koncert og events, landskampe og mange andre spændende opgaver.

I år 2000 tog jeg mit første bryllup for et modelpar jeg havde fotograferet, da de var blevet brændt af af deres oprindelige fotograf. Det har gennem årene ledt til mange bryllupsfotograferinger og nu også konfirmationer.

Til hverdag arbejde jeg som grafiker og fotograf for et forlag og tager de opgaver gennem mit eget firma som kan passes ind.

Jeg har siden 2007 været fast tilknyttet Superliga klubben FC Nordsjælland som kampfotograf til deres hjemmekampe. Jeg tager en del portræt og model opgaver, bryllupper, konfirmationer og decideret firmaopgaver, som personaleportrætter, corporate identity, anlægsfotografering, events, messer, arkitektur eller hvad der nu er brug for.

Jeg er altid åben for nye spændende opgaver og lægger en ære i at levere bedst mulige resultat.

Så tøv ikke med at kontakte mig for et uforpligtende tilbud på netop din opgave!

Gem

Gem

Samarbejdspartnere og kunder

Nu og gennem tiden ...

KUNSTFOTOUDSTILLINGER (Nyt fra 2018)

FOA Kunstforening | november 2018
Mølleåen Golfklub Restaurant | september/oktober 2018
Gladsaxe Sommer udstilling | august 2018

 

FOTOKONKURRENCER/UDSTILLINGER:

Nomineret med 1 billede til Årets Musik Foto 2005
Nomineret med 2 billeder til Årets Musik Foto 2004
Udstilling i Bagsværd 2002
Udstilling på Køge Rådhus 2001

 

BILLEDBUREAUER:

AdobeFolio
Getty
Colourbox
Dalle Photo Agency
Istockphoto.com
DKBilleder
Polfoto

 

KUNDER:

Alm. Brand Bank | AB Cool | Albertslund Posten | Alletiders Dans | Amager Bio | Ardo A/S | ask-alex.dk |

Basisbank A/S | Behandlingshjemmet Solbjerg | Bet24.com | Birkerød Squash Klub | Byggesocietetet | Børnehaven Stenhøj |

Casino Copenhagen | Casino Entertainment Scandinavia | CBB Mobil A/S | Clear Channel Danmark Outdoor | Copenhagen Plaza Hotel | Copenhagen Shootfighting |

DTU | Dansk Brand og Sikringsteknisk Institut | Dansk Maskinpakning | Dansk Squash Forbund | Danvak | Den Gamle By i Århus | Det Grønne Område | Draka - Energy & Infrastructure |

Erhvervsskolernes Forlag | Erteco Rubber & Plastics AB | Esbjerg fB |

FC Nordsjælland | Fairplayer - Magasin | Festival Globe - Roskilde Festivalen 2004 | Fighter Magazine, Danmark | Fighter Magazine, Sverige | Furesø Avis |

Gate 2 History | SG Gyproc Scandinavia |

Heineken International, Amsterdam | Hellerup Idræts Klub | Home A/S |

Inco Danmark |

Kavaleriet | Kunstner: Knud P. Petersen | Kunstner: Mette Skakon | Kunstner: Nanna Rebekka Frigg | Kvickly Helsinge |

LED iBond | Lighthouse Ltd. | Lokalposten | Loop |Lyngby FC |

Massørhuset |

Nyt Teknisk Forlag |

Olivers Petfood |

Park Café | Patientforsikringen |

Radio NRJ | Randers FC | Realkredit Danmark | Regionstog A/S | Rudersdal Squash Klub |

SAN Electro | SF Gladsaxe | Siemens | Soundvenue.com | Soundvenue Magazine | Space Invaders | Sport92 Squash Klub | Sportsliv | Styropack | Sven Asp - Øjenlæge | SønderjyskElitesport | Sønderjysk Reklamebureau |

T-Bikes Danmark | TD Publications | TDC Mobil | Tandprotese Huset | Techmedia A/S | Tekniq - Installatørernes Organisation | Theo Jørgensen (prof. poker player) | Thor Køleanlæg | Togcenter Gentofte | Topsnob - 2nd hand |

Vanløse Bladet | Vibeke Winter - Fysioterapeut | Virum Sorgenfri Håndbold |

Wilo Danmark A/S |

 

SALG GENNEM BILLEDBUREAU:

All over press | All over press/Norway |

Bertmark Forlag | BilledBladet |

Costume |

Dagbladenes Bureau | Dansk Handelsblad | Dansk Lærerforening | Danske Kommuner | Danmarks Statistik | Den Liberale Presse | DHI Water & Environment |

Egmont Serieforlaget | Ekstra Bladet | Ekstra Bladet Forlag | Ekstra Bladet Marketing | Ernærings- & Husholdningsrådet |

FHM Magazine | FlamingoForm | Forlaget Benjamin | Forlaget Carlsen | Forlaget Systime | Forlaget Trojka |

Gyldendalske Forlag |

Fynske Medier |

Hi3G (Teleselskabet 3) | Hjemmet | HK |

Information |

JP/Politikens Forlag | Jørgen Hedegaard Group |

Kig Ind | Københavns Universitet |

Lindhardt & Ringhof Forlag | Lokale- og Anlægsfonden | Lolland-Falster Folketidende | Lone Frost Reklamebureau |

Mac Elle Advertising | Magasinet M! | Mastiff Media | Mellemfolkeligt Samvirke | Metronome Productions |

Nordjyske Medier |

Okay |

Polfotos Nyhedstjeneste | Politiken | Politikens Forlag | Pressens Bild AB | Psykolog Nyt |

Reklamebureauet DDB |

SF Partikontoret |

Teknisk Landsforbund |

Ugebladet Søndag |

Velfærdskommissionen |

Weekly | Woman |

X-paper |

 

MUSIKERE/BANDS/FANSITES:

Anders Meinhardt - Drummer - Varano |

Carpark North website | Chris |

Freya Fan Site |

Gioia | Gry Trampedach - Vocal - Johnny Deluxe |

Johnny Deluxe website |

Keith Hall - Drums - Tri-Let, Curtis Stigers

Matthrew Fries - Piano - Tri-Let, Curtis Stigers |

Nik & Jays første uofficielle fanklub

Phil Palombi - Bas - Tri-Let, Curtis Stigers |

Sirena |

Teitur |

Tira Skamby Madsen - Percussions - Varano

 

KONCERTFOTOS/BACKSTAGE:

Alex (popstars) | Alex Puddu and The Butterfly Collectors | Alphabeat | Ana Johnsson | Anastacia | Anders "Anden" Mattesen | Anna David | Anna Nordell | Anne Gadegaard | Anne Linnet | Ataf | AQUA |

Baby Woodrose | Barcode Brothers | Bent Fabricius Bjerre | Big Brovaz | Big Fat Snake | Bikstok Røgsystem | Bli Glad | Blonde Redhead | Blue | Blue Foundation | Brian McFadden | Burhan G | Baal |

C21 | Canela | Caroline Henderson | Carpark North | Cat Power | Cesaria Evora | Christian | Christine Milton | Chuck Berry | Clark Anderson | Claus Hempler | Clemens | Curtis Stigers | CV Jørgensen | Cæcilie Norby |

DAD | Dana Glover | Daniel Bedingfield | David Byrne | David Kitt | De Phazz | Det Brune Punktum | DJ Aligator Project | DJ Encore | Dorthe Gerlach (HUSH) |

Eagle-Eye Cherry | Emiliana Torrini | Engelina | Erann DD | EyeQ |

Feist | Filur | Freya | Frida Hyvönen | FUEL |

Gavin DeGraw | George Thorogood and the Destroyers |

Hampenberg | Hanne Boel | Hollywood Vampires |

IdaAida | Ida Corr | Infernal |

J-Kid | James Morrison | Jamie Cullum | Jedi Mind Tricks | Jesse Harris | Jimmy Jørgensen | John Cale | John Legend | Johnny Deluxe | Johnson, Marc | Jokeren | Jon | Jonas | Joss Stone | Julie | Julie Berthelsen | Junior Senior | Jøden |

Karen | Karen Busck | Kashmir | Kasper Eistrup | Kenneth Bager | Kevin Lyttle | King Diamond | Kira and the Kindred Spirits | KNA Connected | Kristine Blond | Kylie Minogue |

Lars HUG | Lazyboy | Lene Nystrøm | Limahl | Lisa Nilsson | L.O.C. |

Malk de Koijn | Mariah Carey | Maria Lucia | Marianne Faithfull | Martin Brygmann | Master Fatman | Medina | Melanie C | Mevadio | MEW | Mezzoforte | M.i.a L.y.h.n.e. band | Mikael Simpson | Mike Andersen Band | Mnemic | Money Your Love |

Nanna | Natasja | Nephew | N.E.R.D. | NIARN | Nik & Jay | Nobody Beats The Beats | Nordstrøm | NU |

Organiseret Riminalitet | Outlandish |

Patric Isaksson | Paul Banks | Peter AG (Gnags) | Peter Belli | Peter Brander | Peter Frödin | Peter Sommer | Poul Krebs | Puddu Varano |

Randi Laubek | Rasmus Nøhr | Razorlight | Remé | René Dif | Rickie Lee Jones | Roger McGuinn |

Safri Duo | Sahara Hotnights | Sanne Salomonsen | Sarah McLachlan | Saybia | Soap | Sort Sol | Suede | Superheroes | Swan Lee | Søs Fenger |

Teitur | The Fabulous Thunderbirds | The Funk Brothers | The Raveonettes | Thin Lizzy | Thomas Helmig | Tim Christensen | Tina Dickow | Tobias Fröberg | Tomasz Stanko Quartet | Trolle Siebenhaar | Tue West | Travis | TV2 |

Varano | Veto |

Yasmin Levy |

Zindy Laursen |